Nezařazené

Móda subkultur – hipsterství

Subkultury – malé skupiny lidí se specifickými znaky, kterými se odlišují od většinové společnosti, proti které tímto způsobem obvykle rebelují a vyjadřují svůj nesouhlas s ní. Mezi formy jejich protestu patří rozdílné názory na svět, chování, normy a hodnoty, které uznávají, také hudba a další formy umění. Společnost je často odsuzuje a to jediné, podle čeho je hodnotí, je tedy jejich zevnějšek.
I příslušníci subkultur pomýšleli na to, že jejich vzhled je to první, čím by měli upoutat. K jednotlivým subkulturám se tedy obvykle váže určitý módní stereotyp, image, se kterou si danou osobu ihned spojíte.
muž s fajfkou
Dávají si obvykle záležet, aby se nedali přehlédnout, proto si vybírají odvážné modely a kousky šatů, které by spousta lidí považovala za nevkusné a nevhodné. Subkulturou s kořeny sahajícími desítky let dozadu, která v dnešní době velmi známou, je tzv. hipsterství. Hipsterské ideály míru, umění a volné mysli bohužel nezprofanovaly tolik, jako jejich styl.
Módní prvky této subkultury je možné pozorovat i u lidí, kteří se k hipsterství třeba vůbec nehlásí, akorát se jim zrovna líbil tento výstřelek. Hlavním cílem hipsterství je odlišnost v totální nesourodosti a nahodilosti. Záleží, kde je ta hranice, která znamená nevkus, ovšem hipstery tělem i duší vůbec nezajímá. Jejich oblíbenými obchody jsou second-handy, kde naleznou mnoho neotřelých, podivných a zvláštních kousků oblečení, které poté kombinují dohromady a vznikají bezesporu zajímavé outfity. V tomto ohledu se jejich styl skutečně definovat nedá, není lehké to zobecnit. Nezdráhají se obléct si zelené sportovní šusťáky, k nim elegantní kabát a klobouk a na ruku hodinky s velkým ciferníkem. Outfit tohoto typu, například se sandálemi na nohou, by byl jistě považován za jednoznačný projev oddanosti hipsterství. Proto se často říká, že není jednoduché odlišit hipstera od bezdomovce, který vytáhnul svoje oblečení z kontejneru. Ovšem jen do té doby, než hipster vytáhne z kapsy svůj nejnovější typ iPhonu. K tomu přispívá i jejich obliba dlouhých bund, „vaťáků“ a kabátů.
potetovaná blondýna
. Na čem si opravdu potrpí, jsou výstřední doplňky. Výstřední klobouky, čepice, batůžky a jiná zavazadla, brýle (často přes celý obličej, inspirované retro módou) vlasové doplňky (sponky, čelenky, mašle, věnce), hodinky, kravaty a motýlky. Může sem spadat i zvíře jako doplněk, nevšední barva vlasů, tetování, fotoaparát nebo jízdní kolo a další.
Jak tedy hipstera poznat? A koho za něj lze považovat? Těžko říct, těžko posoudit. Ovšem lehko se dozvědět. Nesuďme subkultury, poznávejme je!

Mohlo by se vám také líbit...